Track & Field teaser

Hub Territory Boys Track and Field Leaders

100-Meter Dash

A-Miko Maessner, KHS10.60

Tristan Southwell, KHS11.12

C-Heinrich Haarber, KCHS11.14

D-Riley Racicky, Pleasanton11.32

Emmett Black, KCHS11.34

Marshall Chasek, Minden11.36

Nat Luther, KCHS11.39

Ethan Klingenberg, Bertrand11.40

Theo Huber, KHS11.41

B-Jacob Drain, Holdrege11.53

Shea Farritor, KHS11.53

200-Meter Dash

A-Miko Maessner, KHS21.48

Tristan Southwell, KHS22.40

C-Heinrich Haarberg, KCHS22.63

Emmett Black, KCHS22.89

D-Creighton Kring, Axtell22.94

B-Tim Nyinguan, Lexington23.43

Riley Racicky, Pleasanton23.64

Ajack Waikur, Lexington23.71

Shay Swanson, Loomis23.74

Tyler Danburg, Axtell23.74

400-Meter Dash

B-Tim Nyinguan, Lexington51.25

D-Tyler Danburg, Axtell52.14

C-Spencer Hilker, KCHS53.05

Ry Cheney, Shelton53.64

Emmett Black, KCHS53.70

A-Cole Rowh, KHS53.88

Cale Masters, KHS54.12

Chris Duttenhoffer, KHS54.24

Jose Murillo, Bertrand54.34

800-Meter Run

A-Austin Soucie, KHS2:00.64

Jack McFadden, KHS2:02.99

B-Alexis Hernandez, Lexington2:03.50

Aidan Wheelock, Minden2:04.02

Grant Kowalski, KHS2:06.15

Josh Sutton, KHS2:06.55

C-Camden Sesna, KCHS2:08.00

D-Jesus Sauceda, Shelton2:08.42

Mason Clark, KCHS2:08.44

Yanni Vasquez, Lexington2:08.70

1,600-Meter Run

B-Alexis Hernandez, Lexington4:32.67

A-Josh Sutton, KHS4:37.43

Yanni Vasquez, Lexington4:38.63

Aidan Wheelock, Minden4:39.32

Jack McFadden, KHS4:40.16

Caden Erickson, Holdrege4:44.03

Tyler Peterson, Holdrege4:46.75

C-Camden Sesna, KCHS4:47.65

D-Lincoln Trent, Axtell4:53.90

Ry Cheney, Shelton4:57.84

3,200-Meter Run

B-Alexis Hernandez, Lexington10:02.57

Yanni Vasquez, Lexington10:15.49

Aidan Wheelock, Minden10:17.44

A-Josh Sutton, KHS10:21.95

C-Nathan Holcomb, Gibbon10:22.52

Caden Erickson, Holdrege10:23.31

D-Ry Cheney, Shelton10:24.31

Kaleb Pickel, Gibbon10:30.04

Camden Sesna, KCHS10:30.34

Tyler Peterson, Holdrege10:41.29

110-Meter High Hurdles

B-Marshall Chasek, Minden14.86

C-Jack Drahota, Ravenna14.87

D-Lane Bertrand, Axtell15.06

Ajack Waikur, Lexington15.14

Fernando Arias, Lexington15.34

Chris Paitz, Ansley/Litchfield15.54

Braden Kizer, Overton15.64

A-Deandre N’Dugwa, KHS15.74

Isaac Wahls, Loomis15.74

Aaron Drews, Holdrege15.97

300-Meter Int. Hurdles

C-Jack Drahota, Ravenna39.11

B-Ajack Waikur, Lexington40.19

D-Lane Bertrand, Axtell40.84

A-Cale Masters, KHS41.66

Justin Bailey, Ansley/Litchfield41.75

Marshall Chasek, Minden41.82

Gage Fires, Minden42.78

Creed Ehlers, Minden42.81

Aaron Drews, Holdrege43.17

Chris Paitz, Ansley/Litchfield43.22

4x100 Relay

A-Kearney High43.75

C-Kearney Catholic44.74

Ravenna45.12

Minden45.28

B-Lexington45.79

D-Shelton46.12

Holdrege46.34

Bertrand46.84

Pleasanton47.44

Wilcox-Hildreth47.64

4x400 Relay

A-Kearney High3:25.34

B-Minden3:33.03

Lexington3:37.12

D-Axtell3:39.31

C-Kearney Catholic3:42.07

Bertrand3:42.84

Shelton3:42.90

Loomis3:48.24

Ansley/Litchfield3:50.44

Holdrege3:52.01

4x800 Relay

A-Kearney High8:13.20

D-Shelton8:30.71

B-Lexington8:41.92

Holdrege8:48.05

C-Ravenna8:48.79

Axtell9:07.77

Minden9:12.94

Wilcox-Hildreth9:16.64

Ansley/Litchfield9:33.14

Pleasanton9:57.74

High Jump

B-Ajack Waikur, Lexington6-6

A-Breyden Sorensen, KHS6-4

C-Heinrich Haarberg, KCHS6-4

D-Marcus Lauber, Shelton6-4

Will Vanderbeek, KHS6-0

Isaiah Schwarz, Bertrand6-0

Shay Swanson, Loomis5-11

Trey Mieth, Ravenna5-10

Richard Harbols, KHS5-10

Braden Kizer, Overton5-10

Kayden Land, Minden5-10

Dau Mach, Lexington5-10

Justin Bailey, Ansley/Litch5-10

Pole Vault

B-Ean Bailey, Lexington14-4

Tyler Jacobson, Holdrege13-8

Trevor Scheele, Holdrege13-7

D-Sam Maloley, Bertrand13-6

Ethan Riley, Minden13-6

Dustin Klingsporn, Axtell13-0

Arik Ackerman, Bertrand13-0

A.J. Jenkins, Wil-Hil13-0

Jaxon Fagot, Lexington12-6

Ignacio Estrada, Bertrand12-6

***

A-Ryan Farrell, KHS11-6

A-Drennan Cool, KHS11-6

C-Tyler Wetzel, Ravenna11-6

Long Jump

B-Tim Nyinguan, Lexington22-7 1/4

Ajack Waikur, Lexington22-2 3/4

D-Creighton Kring, Axtell21-8

A-Brayden Sorensen, KHS21-4 3/4

Miguel Molina, KHS20-11

Braden Rich, KHS20-10 1/2

Kayden Land, Minden20-7

Elijah Lovin, Minden20-5 1/2

C-River Smiith, Gibbon20-5

Jackson Hilyard, Holdrege19-10 3/4

Triple Jump

B-Tim Nyinguan, Lexington47-6 1/2

Ajack Waikur, Lexington47-0

D-Creighton Kring, Axtell46-3

Dylan Bauman, Holdrege43-11 1/2

Christopher Paitz, A/L43-3

Braden Kizer, Overton42-7 1/2

A-Brayden Sorensen, KHS42-1 3/4

Tyler Danburg, Axtell41-10 1/2

Sidney Gruwell, WIl-Hil41-7

C-Trey Miner, Elm Creek40-10

Shot Put

C-Trey Colling, KCHS50-5 1/2

A-Brady Prochaska, KHS50-1 3/4

D-Isaac Dunn, Loomis49-3

Gabe VanWinkle, KHS48-11

Sam Clinch, KCHS48-1 1/2

Schuyler Brown, Overton47-10

Riley Racicky, Pleasanton47-9 1/2

Joshua Marcy, Loomis47-3 1/2

Isaac Dunn, Loomis46-7 1/2

Carson Rohde, S-E-M45-5

***

B-Jarett McDowell, Minden43-4 1/2

Discus

D-Joshua Marcy, Loomis164-11 1/2

A-Brady Prochaska, KHS158-2

Carson Rohde, S-E-M149-11

C-Trey Colling, KCHS149-6

B-David Hasse, Minden148-2 1/2

Cole Watts, Holdrege140-2

Dalton Keeton, Elm Creek134-10

Peter Kreutzer, KHS132-11

Schuyler Brown, Overton131-2

Aiden Smith, Minden130-8

Hub Territory Girls Track and Field Leaders

100-Meter Dash

A-Sammie Scarlett, KHS12.12

B-Madison Smith, Lexington12.21

C-Kayla Lee, KCHS12.66

D-Erica Bertrand, Axtell13.04

Nicole Messbarger, KCHS13.09

Natalie Siegel, Pleasanton13.14

Kailey Trampe, Amherst13.24

Jessie Bertrand, Axtell13.44

Ashley Keck, KCHS13.52

Yesenia Lopez, Bertrand13.54

200-Meter Dash

A-Sammie Scarlett, KHS25.46

B-Madison Smith, Lexington25.84

C--Nicole Messbarger, KCHS26.29

D-Erica Bertrand, Axtell27.04

Jessie Bertrand, Axtell27.34

Natalie Siegel, Pleasnton27.44

Ryan Melroy, Holdrege28.09

Rosalyn Roggash, KCHS28.57

Luryn Hendrickson, Shelton28.61

Yesenia Lopez, Bertrand28.64

400-Meter Dash

B-Madison Smith, Lexington59.60

C-Nicole Messbarger, KCHS1:00.35

D-Erica Bertrand, Axtell1:01.84

Natalie Siegel, Pleasanton1:03.44

Ashlyn Wischmeier, KCHS1:03.51

A-Macie Whalen, KHS1:03.64

Lauren Kohtz, KHS1:04.29

Claire Palser, KHS1:04.34

Jessie Bertrand, Axtell1:04.84

Brooke Quadhamer, Wil-Hil1:04.84

Katy Lindner, Pleasanton1:04.94

800-Meter Run

A-Macie Whalen, KHS2:27.79

D-McKenna Siegel, Pleasanton2:28.64

C-Ashlyn Wischmeier, KCHS2:29.84

Alexis Billeter, Loomis2:30.27

B-Kenzie Hurlbert, Holdrege2:30.80

Sydney Reed, Holdrege2:31.54

Kayla Barrios, Lexington2:33.58

Nicole Messbarger, KCHS2:34.35

Lauren Kohtz, KHS2:35.48

Kaylee Palmieri, Gibbon2:35.74

1,600-Meter Run

A-Hannah Godwin, KHS5:17.82

Grace Bonsall, KHS5:24.62

Kayla Poggioli, KHS5:39.66

B-Kenzie Hurlbert, Holdrege5:39.68

Sydney Reed, Holdrege5:42.61

Lacy Biltoft, Holdrege5:48.27

Kayla Barrios, Lexington5:50.24

Kennadi Ureste, Lexington5:54.17

C-Grace Oberg, KCHS5:56.54

Alex Bauer, Minden5:59.66

***

D-Alexis Billeter, Loomis6:02.35

3,200-Meter Run

A-Hannah Godwin, KHS11:14.89

Grace Bonsall, KHS11:59.05

D-Kathleen Juhl, Shelton12:23.41

Kayla Poggioli, KHS12:28.28

Emma Bonsall, KHS12:28.39

Emma Bond, KHS12:28.58

C-Grace Oberg, KCHS12:33.49

B-Kennadi Ureste, Lexington12.47.09

Jirsie Klein, Holdrege13:13.25

Alyssa Bailey, Gibbon13:17.66

100-Meter High Hurdles

A-Elle Dahlgren, KHS14.85

D-Faith Whitesel, S-E-M15.24

Ashton Mehlin, KHS15.85

Grace Schwarz, Bertrand16.07

Reagan Nordhausen, Axtell16.34

Taylor Stark, Ansley/Litchfield17.14

Erin Boggs, Bertrand17.27

B-Sarah Treffer, Lexington17.35

Georgia Crandall, Loomis17.54

Luryn Henrdrickson, Shelton17.97

***

C-Maci McCarter, Elm Creek20.24

300-Meter Int. Hurdles

A-Elle Dahlgren, KHS45.38

Ashton Mehlin, KHS48.38

B-Jacki Ostrom, Lexington49.76

C-Ashley Keck, KCHS50.04

D-Erin Boggs, Bertrand50.54

Grace Schwarz, Bertrand50.84

Carli Bailey, Ansley/Litcfhield51.44

Georgia Crandall, Loomis51.54

Jensen Rowse, Minden51.58

Shayna Zamrzla, KHS51.88

4x100 Relay

C-Kearney Catholic51.97

A-Kearney High52.29

D-Axtell52.74

B-Lexington53.19

Pleasanton53.37

Bertrand54.93

Holdrege55.46

Elm Creek55.61

Wilcox-Hildreth56.14

Minden56.09

4x400 Relay

A-Kearney High4:07.53

D-Axtell4:10.88

C-Kearney Catholic4:12.86

B-Lexington4:18.37

Holdrege4:26.17

Pleasanton4:27.07

Minden4:34.47

Gibbon4:41.80

Shelton4:45.10

Elm Creek4:45.54

4x800 Relay

A-Kearney9:58.89

B-Holdrege10:20.23

Lexington10:56.64

D-Pleasanton11:00.24

Axtell11:20.24

Overton11:20.69

C-Elm Creek11:21.04

Amherst12:18.44

Ravenna12:24.24

Bertrand14:28.24

High Jump

A-Emma Skiles, KHS5-0

D-Erin Boggs, Bertrand5-0

C-Ashley Brown, Elm Creek5-0

B-Cayle Carpenter, Minden4-11 1/2

McKenna Schmidt, Ravenna4-11

Nikia Williams, Bertrand4-10

Faith Becker, KHS4-8

Riley Cope, KHS4-8

Saige Keim, Pleasanton4-8

Brooke Rowedder, KHS4-8

Isabelle Paitz, Pleasanton4-8

Jackie Ostrom, Lexington4-8

Reagan Nordhausen, Axtell4-8

Emily Smith, Elm Creek4-8

Pole Vault

B-Samantha Schemper, Holdrege11-0

A-Courtney Thee, KHS10-1

Sierra Schemper, Holdrege10-1

C-Samantha Knapp, Elm Creek10-0

Carly Jansen, Holdrege9-7

D-Erin Boggs, Bertrand9-6

Alyssa Post, KHS9-1

Isabella Hamaker, KHS9-1

Ashlyn Bespalec, KHS9-0

Jada High, Bertrand8-6

Isabella Hannaker, KHS8-6

Jessie Bertrand, Axtell8-6

Johanna Ford, Bertrand8-6

Long Jump

B-Madison Smith, Lexington19-2 1/2

C-Kayla Lee, KCHS16-11 1/4

Taylor Moes, Elm Creek16-6 1/2

D-Camille Fishell, Axtell16-1

Ayanna Garz, Axtell15-11 3/4

Ashley Keck, KCHS15-9

Kaylee Palmieri, Gibbon15-7 1/2

A-Natalie Tremel, KHS15-6 1/2

Abby Quadhamer, Wil-Hil15-6 1/2

Ashley Brown, Elm Creek15-6 1/4

Triple Jump

A-Adi Wood, KHS35-8

C-Taylor Moes, Elm Creek35-2

Abby Rehtus, Minden34-3 1/2

D-Camille Fishell, Axtell34-0 1/2

Katy Lindner, Pleasanton33-10 1/2

B-Mia Rowe, Lexington33-8 3/4

Izzy Rich, KHS32-10

Jade Bentley, Gibbon32-8 1/2

Grace Schwarz, Bertrand32-6 1/2

Tate Orcutt, Holdrege32-4

Ayana Garza, Axtell32-4

Shot Put

B-Maddi Sutton, Lexington41-4

Mallory Olmstead, Lexington37-10 1/2

A-Lily Novacek, KHS37-10 1/4

D-Lindsay Foster, Shelton36-11 1/2

Falan Ryan, Ansley/Litchfeild36-7 1/2

Natalie Billington, W-H36-3 1/2

Jennifer Nava, Lexington35-11

Jenny Sanchez, Lexington35-11

Lindsey Schutz, Bertrand34-11

Addison Johnson, Holdrege34-5 1/2

***

C-Haley Stone, Elm Creek33-3 1/4

Discus

B-Maddi Sutton, Lexington140-3

A-Macy Fuller, KHS121-3

Kait Godfrey, KHS117-2

C-Jaydin Schake, Amherst116-0

McKinna Moats, Lexington110-5

Karly Huerta, Lexington108-9

Anna Hoffman, Elm Creek105-10

D-Falan Ryan, Ansley/Litch.105-5

Bella Molina, KHS104-9

Haley Stone, Elm Creek103-7