Bang

Hub Territory Girls Track & Field Leaders

100-Meter Dash

A-Sammie Scarlett, KHS12.12

B-Madison Smith, Lexington12.15

C-Kayla Lee, KCHS12.66

D-Erica Bertrand, Axtell13.04

Nicole Messbarger, KCHS13.09

Natalie Siegel, Pleasanton13.14

Kailey Trampe, Amherst13.24

Mollie Rowe, Lexington13.24

Jessie Bertrand, Axtell13.44

Tessa Atkins, KHS13.49

200-Meter Dash

B-Madison Smith, Lexington25.28

A-Sammie Scarlett, KHS25.46

C--Nicole Messbarger, KCHS26.29

D-Erica Bertrand, Axtell26.94

Jessie Bertrand, Axtell27.24

Natalie Siegel, Pleasanton27.34

Kayla Lee, KCHS27.34

Yesenia Lopez, Bertrand27.34

Claire Palser, KHS27.63

Ryan Melroy, Holdrege28.09

400-Meter Dash

C-Nicole Messbarger, KCHS58.64

B-Madison Smith, Lexington59.60

D-Natalie Siegel, Pleasanton1:01.74

Erica Bertrand, Axtell1:01.84

A-Macie Whalen, KHS1:02.28

Ryan Melroy, Holdrege1:02.47

Savannah Hughes, KHS1:02.62

Ashlyn Wischmeier, KCHS1:03.51

Rosalyn Roggasch, KCHS1:03.74

Brooke Quadhamer, Wil-Hil1:03.74

800-Meter Run

A-Hannah Godwin, KHS2:22.14

D-Alexis Billeter, Loomis2:26.74

C-Ashlyn Wischmeier, KCHS2:26.94

Macie Whalen, KHS2:27.79

McKenna Siegel, Pleasanton2:28.64

Maeli Meier, Overton2:28.84

B-Kenzie Hurlbert, Holdrege2:30.80

Sydney Reed, Holdrege2:31.54

Lauren Kohtz, KHS2:31.55

Kayla Barrios, Lexington2:33.58

1,600-Meter Run

A-Hannah Godwin, KHS5:17.82

Grace Bonsall, KHS5:22.84

C-Grace Oberg, KCHS5:29.64

Kayla Poggioli, KHS5:30.56

B-Sydney Reed, Holdrege5:31.83

Kenzie Hurlbert, Holdrege5:37.77

Kayla Barrios, Lexington5:40.02

Lacy Biltoft, Holdrege5:48.27

Kennadi Ureste, Lexington5:54.17

Emma Bonsall, KHS5:56.45

* * *

D-Alexis Billeter, Loomis6:02.35

3,200-Meter Run

A-Hannah Godwin, KHS11:14.89

Grace Bonsall, KHS11:29.11

Kayla Poggioli, KHS11:53.26

Emma Bond, KHS12:03.22

D-Kathleen Juhl, Shelton12:23.41

Emma Bonsall, KHS12:28.39

C-Grace Oberg, KCHS12:33.49

B-Kennadi Ureste, Lexington12.35.67

Jirsie Klein, Holdrege13:13.25

Alyssa Bailey, Gibbon13:17.66

100-Meter High Hurdles

A-Elle Dahlgren, KHS14.77

D-Faith Whitesel, S-E-M15.24

Ashton Mehlin, KHS15.83

Grace Schwarz, Bertrand16.04

Reagan Nordhausen, Axtell16.34

Luryn Hendrickson, Shelton16.54

Taylor Stark, Ansley/Litchfield 16.74

Erin Boggs, Bertrand17.04

B-Jackie Ostram, Lexington17.14

Sarah Treffer, Lexington17.35

* * *

C-Ashley Keck, KCHS17.64

300-Meter Int. Hurdles

A-Elle Dahlgren, KHS44.70

Ashton Mehlin, KHS47.72

C-Ashley Keck, KCHS48.24

B-Jacki Ostrom, Lexington49.76

D-Carli Bailey, Ansley/Litcfhield50.24

D-Georgia Crandall, Loomis50.24

Taylor Stark, Ansley/Litchfield50.34

Erin Boggs, Bertrand50.54

Grace Schwarz, Bertrand50.84

Shayna Zamrzla, KHS50.90

4x100 Relay

A-Kearney High50.33

C-Kearney Catholic51.44

D-Axtell51.84

B-Lexington52.55

Pleasanton53.37

Bertrand54.04

Wilcox-Hildreth55.34

Holdrege55.46

Minden55.56

Elm Creek55.61

4x400 Relay

C-Kearney Catholic4:07.24

A-Kearney High4:07.53

D-Axtell4:10.54

B-Lexington4:18.37

Holdrege4:24.45

Pleasanton4:26.24

Overton4:33.74

Minden4:34.47

Amherst4:38.84

Elm Creek4:39.04

4x800 Relay

A-Kearney9:58.89

B-Holdrege10:02.27

C-Gibbon10:52.57

Lexington10:56.64

D-Pleasanton10:59.84

Overton11:04.24

Elm Creek11:11.24

Axtell11:18.24

Minden11:32.76

Amherst11:53.24

High Jump

A-Emma Skiles, KHS5-0

C-Ashley Brown, Elm Creek5-0

C-McKenna Schmidt, Ravenna5-0

D-Erin Boggs, Bertrand5-0

B-Cayle Carpenter, Minden4-11 1/2

Nikia Williams, Bertrand4-10

Faith Becker, KHS4-8

Riley Cope, KHS4-8

Saige Keim, Pleasanton4-8

Brooke Rowedder, KHS4-8

Isabelle Paitz, Pleasanton4-8

Jackie Ostrom, Lexington4-8

Reagan Nordhausen, Axtell4-8

Emily Smith, Elm Creek4-8

Sydney Hubbard, Elm Creek4-8

Emily Palmer, Amherst4-8

Pole Vault

B-Samantha Schemper, Holdrege11-0

C-Samantha Knapp, Elm Creek10-3

A-Courtney Thee, KHS10-1

Sierra Schemper, Holdrege10-1

Alyssa Post, KHS10-0

Carly Jansen, Holdrege9-7

D-Erin Boggs, Bertrand9-6

Isabella Hamaker, KHS9-1

Ashlyn Bespalec, KHS9-0

Hannah Hepner, KHS9-0

Falan Ryan, Ansley/Litchfield9-0

Jessie Bertrand, Axtell9-0

Cordielia Harbison, Lexington9-0

Johanna Ford, Bertrand9-0

Long Jump

B-Madison Smith, Lexington19-10

C-Kayla Lee, KCHS16-11 1/4

Taylor Moes, Elm Creek16-6 1/2

D-Camille Fishell, Axtell16-1

Ayanna Garz, Axtell15-11 3/4

Ashley Keck, KCHS15-9

Abby Quadhamer, Wil-Hil15-8

Kaylee Palmieri, Gibbon15-7 1/2

A-Natalie Tremel, KHS15-6 1/2

Ashley Brown, Elm Creek15-6 1/4

Triple Jump

A-Adi Wood, KHS36-2

C-Taylor Moes, Elm Creek35-2

B-Abby Rehtus, Minden34-3 1/2

D-Camille Fishell, Axtell34-0 1/2

Katy Lindner, Pleasanton33-10 1/2

Mia Rowe, Lexington33-8 3/4

Abby Quadhamer, Wil-Hil33-1 3/4

Grace Schwarz, Bertrand33-1

Izzy Rich, KHS32-10

Jade Bentley, Gibbon32-8 1/2

Shot Put

B-Maddi Sutton, Lexington41-4

Mallory Olmstead, Lexington37-10 1/2

A-Lily Novacek, KHS37-10 1/4

D-Lindsay Foster, Shelton36-11 1/2

Falan Ryan, Ansley/Litchfeild36-7 1/2

Natalie Billington, W-H36-3 1/2

Jennifer Nava, Lexington36-3

Jenny Sanchez, Lexington35-11

C-Haley Stone, Elm Creek35-6

Addison Johnson, Holdrege35-3

Discus

B-Maddi Sutton, Lexington140-3

A-Macy Fuller, KHS125-6

Kait Godfrey, KHS117-2

C-Jaydin Schake, Amherst116-0

McKinna Moats, Lexington111-7

Karly Huerta, Lexington108-9

Haley Stone, Elm Creek107-8

D-Falan Ryan, Ansley/Litch.106-3

Anna Hoffman, Elm Creek105-10

Bella Molina, KHS104-10

Hub Territory Boys Track & Field Leaders

100-Meter Dash

A-Miko Maessner, KHS10.60

Tristan Southwell, KHS11.12

C-Heinrich Haarberberg, KCHS11.14

D-Riley Racicky, Pleasanton11.32

B-Marshall Chasek, Minden11.33

Emmett Black, KCHS11.34

Nat Luther, KCHS11.39

Ethan Klingenberg, Bertrand11.40

Theo Huber, KHS11.41

Draake Taylor, Lexington11.42

200-Meter Dash

A-Miko Maessner, KHS21.48

Tristan Southwell, KHS22.40

D-Creighton Kring, Axtell22.54

C-Heinrich Haarberg, KCHS22.63

Emmett Black, KCHS22.89

Riley Racicky, Pleasanton23.34

Shay Swanson, Loomis23.34

B-Tim Nyinguan, Lexington23.43

Spencer Hilker, KCHS23.44

Chris Duttenhoffer, KHS23.47

400-Meter Dash

B-Tim Nyinguan, Lexington49.27

D-Tyler Danburg, Axtell51.04

Lane Bertrand, Axtell51.94

C-Spencer Hilker, KCHS52.34

A-Chris Duttenhoffer, KHS52.46

Shay Swanson, Loomis52.94

Ry Cheney, Shelton53.24

Jose Murillo, Bertrand53.44

Lincoln Trent, Axtell53.64

Emmett Black, KCHS53.70

800-Meter Run

A-Austin Soucie, KHS1:58.65

B-Tyler Peterson, Holdrege2:02.54

Jack McFadden, KHS2:02.99

Alexis Hernandez, Lexington2:03.50

Aidan Wheelock, Minden2:04.02

Grant Kowalski, KHS2:05.39

Bryan Fulmer, holdrege2:06.53

Josh Sutton, KHS2:06.55

Kayden Land, Minden2:07.47

D-Morgan Wallace, Overton2:07.64

C-Camden Sesna, KCHS2:08.00

Jesus Sauceda, Shelton2:08.42

1,600-Meter Run

B-Aidan Wheelock, Minden4:28.30

Alexis Hernandez, Lexington4:30.70

Jack McFadden, KHS4:34.09

A-Josh Sutton, KHS4:37.43

Yanni Vasquez, Lexington4:38.63

Caden Erickson, Holdrege4:44.03

Tyler Peterson, Holdrege4:45.64

D-Lincoln Trent, Axtell4:45.94

C-Camden Sesna, KCHS4:47.65

Mason Clark, KCHS4:51.64

3,200-Meter Run

B-Alexis Hernandez, Lexington10:02.57

A-Josh Sutton, KHS10:03.15

D-Lincoln Trent, Axtell10:12.54

Caden Erickson, Holdrege10:13.65

Aidan Wheelock, Minden10:14.86

Yanni Vasquez, Lexington10:15.49

C-Nathan Holcomb, Gibbon10:22.52

Ry Cheney, Shelton10:24.31

Micah Torres, KHS10:29.78

Kaleb Pickel, Gibbon10:30.04

110-Meter High Hurdles

B-Marshall Chasek, Minden14.30

C-Jack Drahota, Ravenna14.87

Ajack Waikur, Lexington14.95

D-Lane Bertrand, Axtell15.06

Fernando Arias, Lexington15.34

A-Deandre N’Dugwa, KHS15.54

Chris Paitz, Ansley/Litchfield15.54

Braden Kizer, Overton15.64

Isaac Wahls, Loomis15.74

Gagie Fries, Minden15.84

300-Meter Int. Hurdles

C-Jack Drahota, Ravenna39.11

B-Ajack Waikur, Lexington39.51

D-Lane Bertrand, Axtell40.34

A-Cale Masters, KHS40.49

Marshall Chasek, Minden40.50

Justin Bailey, Ansley/Litchfield41.75

Creed Ehlers, Minden42.33

Aaron Drews, Holdrege42.50

Gage Fires, Minden42.78

Chris Paitz, Ansley/Litchfield43.22

4x100 Relay

A-Kearney High43.31

C-Kearney Catholic44.24

Ravenna45.12

Minden45.28

D-Bertrand45.64

B-Lexington45.77

Shelton46.12

Holdrege46.34

Pleasanton46.64

Elm Creek47.24

4x400 Relay

A-Kearney High3:25.34

B-Lexington3:31.79

Minden3:33.03

D-Bertrand3:38.54

Axtell3:39.31

Ansley/Litchfield3:40.34

C-Ravenna3:41.44

Loomis3:41.74

Kearney Catholic3:42.07

Shelton3:42.90

4x800 Relay

A-Kearney High8:10.44

B-Minden8:27.43

D-Shelton8:30.71

Lexington8:41.92

Holdrege8:48.05

C-Ravenna8:48.79

Axtell8:54.34

Wilcox-Hildreth9:03.74

Ansley/Litchfield9:09.04

Overton9:17.44

High Jump

B-Ajack Waikur, Lexington6-8

A-Breyden Sorensen, KHS6-4

C-Heinrich Haarberg, KCHS6-4

D-Marcus Lauber, Shelton6-4

Trey Mieth, Ravenna6-1

Will Vanderbeek, KHS6-0

Isaiah Schwarz, Bertrand6-0

Shay Swanson, Loomis6-0

Richard Harbols, KHS5-10

Braden Kizer, Overton5-10

Kayden Land, Minden5-10

Dau Mach, Lexington5-10

Justin Bailey, Ansley/Litch5-10

Pole Vault

B-Ean Bailey, Lexington14-4

D-A.J. Jenkins, Wil-Hil14-0

Ethan Riley, Minden13-9

Tyler Jacobson, Holdrege13-8

Trevor Scheele, Holdrege13-7

Sam Maloley, Bertrand13-6

Dustin Klingsporn, Axtell13-6

Arik Ackerman, Bertrand13-0

Ignacio Estrada, Bertrand13-0

A-Drennan Cool, KHS12-6

C-Markel Miigerl, Ravenna12-6

Jaxon Fagot, Lexington12-6

Long Jump

B-Tim Nyinguan, Lexington22-7 1/4

Ajack Waikur, Lexington22-2 3/4

D-Creighton Kring, Axtell21-8

A-Brayden Sorensen, KHS21-4 3/4

Miguel Molina, KHS20-11

Braden Rich, KHS20-10 1/2

Kayden Land, Minden20-7

Elijah Lovin, Minden20-5 1/2

C-River Smiith, Gibbon20-5

Caden Miller, KHS20-2 3/4

Triple Jump

B-Ajack Waikur, Lexington48-2

Tim Nyinguan, Lexington47-6 1/2

D-Creighton Kring, Axtell46-3

Dylan Bauman, Holdrege43-11 1/2

Christopher Paitz, Ansley/Litchfield43-3

Sidney Gruwell, WIl-Hil43-1 1/2

A-Brayden Sorensen, KHS42-9 1/4

Braden Kizer, Overton42-7 1/2

C-Dalton Schmitt, KCHS42-4 3/4

Tyler Danburg, Axtell41-10 1/2

Shot Put

D-Riley Racicky, Pleasanton51-1 1/2

C-Trey Colling, KCHS50-5 1/2

A-Brady Prochaska, KHS50-1 3/4

Sam Clinch, KCHS49-11 3/4

Isaac Dunn, Loomis49-3

Carson Rohde, S-E-M49-0

Gabe VanWinkle, KHS48-11

Schuyler Brown, Overton48-1 1/2

Joshua Marcy, Loomis47-9

Isaac Dunn, Loomis46-7 1/2

* * *

B-Cole Watts, Holdrege45-8

Discus

D-Joshua Marcy, Loomis172-3 1/2

A-Brady Prochaska, KHS158-2

B-David Hasse, Minden150-7

Carson Rohde, S-E-M149-11

C-Trey Colling, KCHS149-6

Cole Watts, Holdrege140-2

Dalton Keeton, Elm Creek134-10

Peter Kreutzer, KHS132-11

Schuyler Brown, Overton131-2

Aiden Smith, Minden130-8